Hedelandsløb‎ > ‎Resultater‎ > ‎

1. januar 2012

HEDELANDSLØB DEN 1. JANUAR 2012

 

På trods af nytårsaften dagen før valgte 133 løbere og power walkere alligevel at deltage i denne måneds Hedelandsløb.

IGEN EN NY REKORD af Anne Holm på 12 år fra Ganløse Tri-Center. Anne forbedrede 3 km tiden med 20 sekunder og løb i tiden 12.46. Anne har nu alle 3 rekorder for piger på 3, 6 og 9 km.

OGSÅ EN NY REKORD af Emil Holm fra Ganløse Tri-Center. Emil løb 3 km for mænd i tiden 10.05 – en forbedring af den tidligere rekord fra august 2008 med 5 sekunder. Emil har tidligere rekorden på 3 km for drenge og nu også for mænd.

STOR TILLYKKE til Anne og Emil med de flotte tider.


Navn Tid Klub/By Alder
RUTE 3 KM (2,857 KM)
Emil Holm 10.05 Ganløse Tri-Center 15 år
Henning Elmer 12.32 Greve Atletik 12 år
Anne Holm 12.46 Ganløse Tri-Center 12 år
Kasper Rasmussen 12.59 *Taastrup 12 år
Julie Haugaard-Hansen 13.39 Greve Atletik 12 år
Rasmus Nielsen 14.17 *Taastrup 21 år
William Elmer 14.47 Greve Atletik 9 år
Vibeke Knudsen 16.36 Fløng Kondi  
Niels Wiman 17.16 *Køge 65 år
Clara Hurup 18.02 *Havdrup 11 år
Bjarne Hansen 19.12 Tune Trim 69 år
Kurt Majgård 19.40 Roskilde Skiklub 57 år
Conny Petersen 19.42 Fløng Kondi 48 år
Lis Schelde 20.04 *Holbæk 44 år
Lykke Zangenberg 20.05 Running Women Hvidovre 40 år
Mai-Britt Siebert 20.07 Fløng Kondi 51 år
Bitten Pedersen 20.27 Fløng Kondi 38 år
Jørn Aarenstrup Rasmussen 20.59 Fløng Kondi 62 år
Lucas Hurup 21.50 *Havdrup 8 år
J. Enart-Christiansen 22.05 *Køge 10 år
Frida Holsdorf 22.07 *Greve 6 år
Frank Holsdorf 22.08 *Greve 43 år
Søren Sørensen 22.26 Fløng Kondi 67 år
Oscar Dybdal 22.51 *Hedehusene 5 år
Anne-Marie Hansen 22.52 Fløng Kondi 49 år
Lotte Hurup 23.41 *Havdrup 40 år
Kirsten Wiman 23.45 *Køge 55 år
Benjamin Enart-Christiansen 24.36 *Køge 6 år
Borre Enart 24.37 *Køge 40 år
Bibi Dybdahl 24.45 Fløng Kondi 25 år
Emilie Hansen 24.48 *Hedehusene 20 år
Lia Karlson 24.53 *Roskilde 35 år
Torben Petersen 24.54 *Roskilde 36 år
Maia 24.56 *Roskilde 7 år
Mille 24.56 *Roskilde 3 år
Sophie Winther 26.54 *Solrød Strand 11 år
Marcus Hurup 27.49 *Havdrup 6 år
Adina Scheel 33.49   5 år
Henrik Scheel 33.50   47 år
RUTE 6 KM (6,610 KM)
Henrik Rasmussen 27.30 *Taastrup 43 år
Søren Davidsen 29.32 Fløng Kondi 38 år
Niels Martinsen 31.25 *Himmelev 46 år
John Knudsen 31.53 Fløng Kondi 45 år
Andreas Baltzersen 32.11 *Brøndby 16 år
Niels Hougaard 32.30   47 år
Christian Odgaard 32.51 *Taastrup 38 år
Michael Bjørn 33.01 *Taastrup 35 år
Lars Kibsgaard 33.32 Running Hvidovre 45 år
Ivar Haugaard Hansen 34.16 *Solrød 46 år
Claus Roed 34.35 Team Roed 48 år
Johnny Iversen 34.46 *Hedehusene 51 år
Theis Haubech Hansen 35.04 Greve Trim 55 år
René Gondán 35.07 *Bjæverskov 36 år
Katja Åkermark 35.11 Greve Atletik 45 år
Mogens Christiansen 35.21 *Køge 43 år
Verner Jensen 36.42 *Albertslund 63 år
Henrik Ejsing 36.51 Flexicon 49 år
Kim Kreiberg Larsen 36.59 *Hedehusene 36 år
Anton Holsdorf 37.04 *Greve 7 år
Rikke Holsdorf 37.17 *Greve 36 år
Christian Blume 37.26 Fløng Kondi 27 år
Bente Roed 38.39 Team Roed 48 år
Helle Eilersen 39.31 *Hedehusene 42 år
Søren Skriver 39.32 Rockwool International 39 år
Tage Nielsen 39.38 *Hedehusene 49 år
Jan Dabelsteen 39.40   46 år
Brian Petersen 40.42 Fløng Kondi 53 år
Hanne Buch 44.52 *Taastrup 42 år
Charlotte Ovesen 44.57 *Roskilde 31 år
Lars Isen 45.51 *Hedehusene 61 år
Mette Larsen 45.57 *Roskilde 43 år
Louise Tønsberg 45.58 *Roskilde 46 år
Mathilde Rask Madsen 46.11 *Gadstrup 10 år
Thorkild Madsen 46.12 *Albertslund 70 år
Lone Ellebo Nielsen 46.25 Fløng Kondi 43 år
Majken Sørensen 46.34 *Solrød 58 år
Cathrine Møller Nielsen 47.06 *Fyn 8 år
Bente Møller Nielsen 47.06 *Fyn 44 år
Sonja Haubech Hansen 47.08 Greve Trim 50 år
Karsten Krog 47.42 *Tune 53 år
Pia Eek Hansen 48.33 *Kastrup 39 år
Ralph Dänhardt 50.38 Fløng Kondi 55 år
Karina Bjørn 53.18 *Taastrup 35 år
Bitten Bacher 1.01.20 Fløng Kondi/Løb for Livet 64 år
Linea Scheel 1.19.37   8 år
Lise Barsøe 1.19.39 *Sengeløse 38 år
RUTE 9 KM (8,855 KM)
Peter Holm 38.14 *Albertslund 35 år
Ian Nelson 39.17 *Taastrup 30 år
Martin Hansen 41.05 Løb for Livet 34 år
Kurt Kloth Petersen 43.17 Fløng Kondi 48 år
Tom Stoltenberg 43.54 *Taastrup 51 år
Bjarne Winge 46.30 *Skovlunde 52 år
John Ø. Jensen 46.57 DCF, Roskilde 57 år
Jens Schønherr 47.07 *Himmelev 46 år
Lotte Johansen 50.41 Fløng Kondi 45 år
Stefan Petersen 50.55 *Taastrup 49 år
Preben Gregersen 51.03 Viby Løbeklub 59 år
Tine Burgaard 54.18 Fløng Kondi/Løb for Livet 55 år
Vibeke Strube 54.30 Fløng Kondi/Løb for Livet 55 år
Niels Bierbum 54.33 Løb for Livet 59 år
Ruth Breilev 57.08 Fløng Kondi 77 år
Katrine Teresa Larsen 1.00.50 *Roskilde 52 år
Paul Allaart 1.00.51 TIK Løberne 59 år
RUTE 12 KM (12,608 KM)
Claus Carlsen 53.49 Fløng Kondi 54 år
Hans Elmer 54.21 Esysport Greve Trim 44 år
Nicolaj Skotte 54.27 *Jyllinge 41 år
Per Frederiksen 58.24 TIK Løberne 51 år
Martin Leander Hansen 58.27 TIK Løberne 46 år
Palle Sekshøj-Christensen 58.59 TIK Løberne 56 år
Alen Sehic 59.36 DLG 40 år
Bendt B. Christensen 1.01.11 Greve Trim 67 år
Frank Thillerup 1.03.42 TIK Løberne 50 år
Kasper Roslyng 1.03.43 TIK Løberne 38 år
Jesper N. Frederiksen 1.04.49 Haretri 44 år
Søren Bollerup 1.04.50 Haretri 54 år
Thommas Matthisen 1.07.45 Tune Trim 38 år
Katie Sørensen 1.09.58 IK Hellas 57 år
Paul Jeppe 1.12.00 *Tune 49 år
Mette Andersen 1.12.49 Løb for Livet 48 år
  1.13.57    
POWER WALK
RUTE 3 KM (2,857 KM)
Morten Nielsen 27.11 *Ejby 42 år
Christoffer Ejsing 32.48    
Birthe Ejsing 32.53   73 år
Mette Dollerup 34.22 Fløng Kondi 49 år
Norbert Dollerup 34.24 Fløng Kondi 78 år
Agnete Ejsing 35.44    
Helle Ejsing 35.48    
RUTE 6 KM (6,610 KM)
Gitte Nystrup 57.52 Fløng Kondi 44 år
Heidi Skriver 57.53    
Solvej Jüngling 1.10.27 Tune IF Trim 63 år
Hugo Petersen 1.10.28 Tune Trim 65 år
Fritz Jüngling 1.10.56 Tune IF Trim 68 år
Gerda Petersen 1.10.58 Tune Trim 65 år
Comments