HomeOm klubbenKlubmesterskaber

Du bliver helt sikkert ikke klubmester første gang du deltager, det er nemlig kun din egen tid, fra foregående år du skal slå. Det lyder, og er simpelt, men er bestemt ikke let, da der er flere om buddet. Alle får dog del i mesterskabsburgerne og lagkagen, det er nu heller ikke at foragte. Og så er det vildt hyggeligt at være med til.
2017

KLUBMESTERSKAB I FLØNG KONDI MED UNGE VINDERE

Lørdag den 2. september afholdt Fløng Kondi det årlige klubmesterskab.

Arrangementet foregår fra Skihytten i Hedeland og der løbes på 3,1 og 6,9 km ruterne.

Alle kæmper mod deres egen tid fra sidste år.

Klubmester bliver den der procentmæssigt har forbedret sin egen tid mest – på den måde har alle en mulighed for at blive klubmester.

KLUBMESTER i år blev Claudia Elgaard på 8 år

Claudia løb de 3,1 km i tiden 22 minutter og 5 sekunder – en forbedring på 19,98 % i forhold til sidste år.

Claudia var meget stolt over udnævnelsen og har haft pokalen med rundt og vist den frem hele søndagen.

Claudia mener også at hun nu bør tiltales ”Ærede klubmester” af familien

Claudia er sammen med sin tvillingesøster Nikoline flittige deltagere i det månedlige Hedelandsløb sammen med deres mor og mormor.

Claudia syntes ind imellem bakkerne i Hedeland er hårde men hun har altid kræfter til at spurte i mål.

Nr. 2 til klubmesterskabet blev søsteren Nikoline der løb de 3,1 km i tiden 23 minutter og 52 sekunder – en forbedring på 14,36 %

Nr. 3 blev Allan Boss Henrichsen der løb i tiden 24 minutter og 13 sekunder – en forbedring på 13,49 %

Fløng Kondi ønsker ÅRETS KLUBMESTER STOR TILLYKKE

2016

Resultater klubmesterskabet 2016

KLUBMESTER 2016 LAURA KARLSON – STORT TILLYKKE

Procentvise forbedringer. Negative % tal er forbedringer og positive % tal er når man har løbet i langsommere tid siden sidst.

Herefter kommer alle der ikke kunne blive klubmester i år, men som har alle chancer næste år 😉

Distance Tid Gns Forbedring nr Fornavn Efternavn
L3 00:18:26 06:27 -10,73% 263 Laura Karlsson
L3 00:18:27 06:27 -10,58% 169 Jette Jacobsen
L6 00:32:42 04:57 -9,33% 232 Stine Ivertsen
L3 00:19:00 06:39 -8,06% 224 Helle Karlsson
PW3 00:29:53 10:28 -7,91% 77 Kirsten Nielsen
L3 00:18:31 06:29 -5,29% 178 Lis Nielsen
L6 00:26:57 04:05 -3,29% 170 Henrik Dalby Damm
L6 00:35:55 05:26 -2,97% 151 Vibeke Strube
L6 00:31:50 04:49 -2,85% 130 RenŽ Leisted
L6 00:42:04 06:22 -1,10% 122 Nynne Krogh Cleiren
L6 00:38:26 05:49 -0,95% 75 Kim Christiansen
L6 00:41:59 06:21 -0,59% 137 Stefan Andersen
PW6 01:02:42 09:29 -0,13% 67 Jette Jørgensen
PW6 01:02:44 09:29 -0,08% 1 Alice Andersen
L6 00:30:37 04:38 1,16% 152 Frank Kristiansen
L6 00:35:24 05:21 1,33% 47 Finn Hansen
L6 00:35:27 05:22 2,70% 37 Dorte Stegger
L6 00:37:44 05:43 3,14% 250 Liselotte Rasnæs
L6 00:32:19 04:53 3,91% 83 Kurt Kloth Petersen
L6 00:34:56 05:17 4,23% 9 Annette Jespersen
L3 00:18:00 06:18 4,45% 84 KŠthe Jusjong
L6 00:39:10 05:56 4,77% 253 Javier Lopez
PW6 00:58:21 08:50 4,95% 15 Bente Petersen
L6 00:42:46 06:28 6,08% 200 Henny Krogh
L3 00:19:00 06:39 6,54% 41 Elisabeth Leisted
L6 00:32:58 04:59 6,75% 166 Lars Jespersen
L3 00:20:04 07:01 8,37% 171 Annette Damm
PW6 01:02:43 09:29 10,25% 242 Karen ris Larsen
L3 00:21:07 07:23 12,02% 48 Finn Kokholm
L6 00:38:53 05:53 12,22% 126 Preben Poulsen
PW3 00:29:59 10:30 12,65% 154 Nisha Kristiansen
L3 00:22:19 07:49 13,19% 237 Helle Andreasen
L6 00:37:05 05:37 13,46% 212 Mikael May Yde
L6 00:44:19 06:42 13,78% 8 Anette S. Elgaard
L3 00:15:26 05:24 Aleksander Birger Remmer
L3 00:15:27 05:24 301 Frantz Remmer
L3 00:17:53 06:16 285 Kurt Bredahl Bach
L3 00:18:05 06:20 203 Rasmus Hansen
L3 00:19:03 06:40 55 Heidi Karmark
L3 00:19:12 06:43 277 Camilla Johnsen
L3 00:19:44 06:54 Freja Pixieline Remmer
L3 00:20:05 07:02 157 Hanne Høberg Hansen
L3 00:25:26 08:54 Claudia Elgaard
L3 00:25:41 08:59 Nikoline Elgaard
L3 00:25:48 09:02 276 Allan Boss Henrichsen
L6 00:35:49 05:25 278 Line Mathisen
L6 00:36:27 05:31 279 Niels Mathiesen
L6 00:39:19 05:57 289 Klaus Vestskov-Møller
L6 00:40:17 06:06 283 Helle Eilersen
L6 00:40:39 06:09 300 Karina Jensen
L6 00:42:16 06:24 265 Lotte Hedeboe Hansen
L6 00:42:16 06:24 309 John Poulsen
L6 00:44:29 06:44 299 Jane Skytte Bjerregaard
L6 00:44:50 06:47 294 Sheila Sørensen
L6 00:54:25 08:14 267 Frieda Petersen
PW3 00:29:58 10:29 105 Martha Mosegaard Kristiansen
PW6 00:58:20 08:50 42 Elvi Poulsen
2015

Klubmester 2015 er Helle Andreasen. Stort tillykke.

Efter løb og motionsgang var der klubmesterskabsburgere, lagkage og råhygge

Nederst kan du se det regneark der anvendes til at finde bedste forbedringer.

Navn Distance Tid Gns Forbedring
Helle Andreasen L3 00:19:43 06:54 -12,50%
օmer GŸüclŸü L3 00:14:32 05:05 -12,45%
Jonathan Hansen L3 00:12:19 04:19 -11,39%
Jørn Aarenstrup Rasmussen L3 00:19:18 06:45 -10,85%
Annette Damm L3 00:18:31 06:28 -8,56%
Annette Jespersen L6 00:33:31 05:04 -6,55%
Bente Rasmussen L3 00:19:05 06:41 -5,29%
Karen Łris Larsen PW6 00:56:53 08:36 -4,96%
Dorte Stegger L6 00:34:31 05:13 -3,94%
Henrik Dalby Damm L6 00:27:52 04:13 -3,58%
Mette Baagøe L6 00:32:50 04:58 -3,29%
David Hansen L3 00:14:18 05:00 -1,72%
Frank Kristiansen L6 00:30:16 04:35 -1,36%
Henny Krogh L6 00:40:19 06:06 -1,14%
Lars Jespersen L6 00:30:53 04:40 -1,07%
Lis Nielsen L3 00:19:33 06:51 0,09%
Finn Hansen L3 00:15:06 05:17 1,23%
Elisabeth Leisted L3 00:17:50 06:15 2,20%
Hanne Hansen L6 00:38:04 05:46 2,94%
Nynne Krogh Cleiren L6 00:42:32 06:26 3,61%
Lene Elgaard PW6 00:59:05 08:56 4,20%
Jette Jørgensen PW6 01:02:47 09:30 4,93%
Bente Petersen PW6 00:55:36 08:25 5,00%
RenŽ Leisted L6 00:32:46 04:57 5,81%
Niels Bierbaum L6 00:42:55 06:30 6,05%
Mikael May Yde L6 00:32:41 04:57 6,06%
Bent Petersen L6 00:44:38 06:45 7,29%
Nisha Kristiansen L3 00:26:37 09:19 7,40%
Lily Henriksen L6 00:39:27 05:58 10,14%
Alice Andersen PW6 01:02:47 09:30 12,75%
Torben Henriksen L6 00:42:56 06:30 14,74%
Ralph DŠänhardt L3 00:19:57 06:59 15,32%
Jette Jacobsen L3 00:20:38 07:13 15,70%
Bitten Bacher L3 00:27:42 09:42 18,63%
Peter Hansen L6 00:40:01 06:03 21,32%
2014

80 løbere og motionsgængere deltog i årets klubmesterskabet og der var igen i år hård kamp om at blive klubmester.

Tina Steinbach blev meget velfortjent kåret til KLUBMESTER 2014. Tina havde forbedret sin tid med hele 36,29%

Nr. 2 blev Helle Hansen der har forbedret sin tid med 32,27%

Nr. 3 blev Steen Wæde der har forbedret sin tid med 25,49%

Tina startede som helt nybegynder i Fløng Kondi den 1. april 2010 hvor hun startede med at løbe og gå.

De første par år var Tina ikke en særlig ihærdig løber men mødte alligevel trofast op.

Tina har i flere år taget hånd om nybegynderne i Fløng Kondi og med sit gode humør skaber hun altid en god stemning.

Tina er dog blevet rigtig glad for at løbe og sammen med Jette startede hun i foråret træning til at løbe sit første 10 km løb til Smuk Kvindeløb i Roskilde i september måned. Tina gennemførte i den flotte tid 1.06.52 og det var ikke en nem rute.

Tina har trænet rigtig meget og løbet interval og virkelig gjort en stor indsats for at blive en god løb.

Tina og Jette fra Fløng Kondi har nu startet et nyt hold op der i løbet af vinteren skal træne til 10 km

STOR TILLYKKE TIL TINA

Efter løbet blev der som sædvanlig spist et stort antal klubmesterskabsburgere samt lagkage.

Her er tiderne fra klubmesterskabet tirsdag den 9. september 2014

Medlemsnr Fornavn Efternavn Distance Tid Gennemsnit Negativ pct er en forbedring
71 Jonathan Hansen L3 00:13:54 04:52 -5,33%
29 Charlotte Fabrin L3 00:14:13 04:59
219 Steffen Allaart L3 00:14:13 04:59
34 David Hansen L3 00:14:33 05:06 -3,32%
47 Finn Hansen L3 00:14:55 05:13
150 Vibeke Knudsen L3 00:15:20 05:22 -4,76%
234 Marcus Kær Rokatis L3 00:15:57 05:35
52 Hanne Hansen L3 00:15:59 05:36 5,50%
246 Bitten Paameier L3 00:16:04 05:37
241 Kristian Jensen L3 00:16:22 05:44
225 …Ömer GüŸclŸü L3 00:16:36 05:49
41 Elisabeth Leisted L3 00:17:27 06:06 0,10%
149 Trine Guldbæk Wæde L3 00:17:37 06:10 -17,49%
136 Steen Guldbæk Wæde L3 00:17:38 06:10 -25,49%
239 Allan Blass Pedersen L3 00:17:39 06:11
138 Susanne Espensen L3 00:17:43 06:12 -5,43%
169 Jette Jacobsen L3 00:17:50 06:15 -14,54%
144 Tina Steinbach L3 00:17:51 06:15 -36,29% og dermed klubmester
57 Helle Hansen L3 00:18:03 06:19 -32,27%
53 Hans Pedersen L3 00:18:11 06:22
245 Malene Hjort Kristiansen L3 00:18:17 06:24
48 Finn Kokholm L3 00:18:51 06:36 8,33%
178 Lis Nielsen L3 00:19:32 06:50 -3,30%
171 Annette Damm L3 00:20:15 07:05 -12,02%
240 Maja Thomsen L3 00:20:19 07:07
74 Jørn Aarenstrup Rasmussen L3 00:21:39 07:35 3,26%
230 Karen Juul Enoch L3 00:21:56 07:41
247 Caroline Staalhøj L3 00:22:00 07:42
237 Helle Andreasen L3 00:22:32 07:53
236 Mette Rokatis L3 00:22:33 07:54
90 Lene Staalhøj L3 00:24:03 08:25 -7,74%
223 Morten Krauw L6 00:27:29 04:09
68 John Knudsen L6 00:27:52 04:13 0,97%
24 Bjarne Christensen L6 00:28:19 04:17 -6,75%
170 Henrik Dalby Damm L6 00:28:54 04:22 3,03%
218 Paul Johan Allaart L6 00:29:49 04:31
207 Bo Zachariassen L6 00:29:51 04:31
152 Frank Kristiansen L6 00:30:41 04:39 0,82%
212 Mikael May Yde L6 00:30:49 04:40
130 RenŽ Leisted L6 00:30:58 04:41 -1,90%
166 Lars Jespersen L6 00:31:13 04:43
222 Alex Kšöneke L6 00:31:23 04:45
114 Michael Ørtoft Nielsen L6 00:31:36 04:47 -2,07%
233 Michael Hartvig L6 00:33:04 05:00
186 Chris Feldborg Nielsen L6 00:34:24 05:12 -1,10%
193 Anja Thomsen L6 00:34:33 05:14
146 Tobias F. Nielsen L6 00:34:38 05:14 3,69%
235 Jacob Kær Pedersen L6 00:34:42 05:15
9 Annette Jespersen L6 00:35:52 05:26
37 Dorte Stegger L6 00:35:56 05:26 4,97%
151 Vibeke Strube L6 00:37:01 05:36 7,97%
148 Torben Henriksen L6 00:37:25 05:40 -2,81%
2 Allan Nielsen L6 00:38:28 05:49 14,26%
8 Anette S. Elgaard L6 00:38:57 05:54 -0,85%
213 Jette Hansen L6 00:39:55 06:02
84 KŠthe Jusjong L3 00:40:39 14:14
200 Henny Krogh L6 00:40:47 06:10
38 Dot Burgaard L6 00:40:49 06:10 3,33%
122 Nynne Krogh Cleiren L6 00:41:03 06:13 10,00%
14 Bent Petersen L6 00:41:36 06:18 1,01%
127 Ralph DŠnhardt L6 00:47:13 07:09 17,97%
15 Bente Petersen PW6 00:52:57 08:01 -0,31%
88 Lene Elgaard PW6 00:56:42 08:35 1,58%
67 Jette Jørgensen PW6 00:59:50 09:03 9,99%
242 Karen ris Nielsen PW6 00:59:51 09:03
76 Kirsten Jørgensen PW6 00:59:52 09:03 12,71%
77 Kirsten Nielsen PW6 01:01:28 09:18 2,10%
105 Martha Mosegaard Kristiansen PW6 01:02:14 09:25 5,24%
158 Hanne Nordmann Larsen PW6 01:02:17 09:25
2013

Tirsdag den 3. september afholdt Fløng Kondi sit årlige klubmesterskab fra Skihytten i Hedeland.

80 klubmedlemmer heraf mange børn var mødt op.

Det var en perfekt aften, ingen vind og ikke koldt

Vi fik tømt skihytten for alle maskiner og det lykkedes at få plads så alle kunne spise indendørs.

Der skulle enten løbes eller power walkes 2,8 km eller 6,6 km

Klubmester bliver den der procentmæssigt forbedrer sin egen tid mest i forhold til året før, så alle har en

chance for at blive klubmester.

Årets klubmester

Årets klubmester blev John Knudsen der forbedrede sin tid med hele 23 % i forhold til sidste år –

gennemsnitstid pr. km var 4.11

Nr. 2 blev Hanne Hansen der forbedrede sin tid med 10,08 % – gennemsnitstiden pr. km var 5.18

Nr. 3 var en af klubbens juniorer Trine Wæde på 11 år der forbedrede sin tid med 9,7 % i forhold til sidste år

– gennemsnitstiden pr. km var 7.28

Stor tillykke til jer alle

Fløng Kondi har haft stor fremgang af juniorer og det er dejligt at se mange unge mennesker deltage i

klubbens aktiviteter.

Da alle var kommet i mål nød vi burgere og pølser grillet af grillmestrene Erik og Gert og som dessert

lagkager.

Alle havde en dejlig dag i Hedeland.

Se billeder her:

https://plus.google.com/photos/102295405318587004210/albums/5919784043944447185?authkey=CLbXydrg8dm7lgE

Fornavn Efternavn Distance Tid Min/km Forbedring
Jonathan Hansen L3 00:14:41 05:08 1%
David Hansen L3 00:15:06 05:17 -3%
Hanne Hansen L3 00:15:09 05:18 10,09%
Vibeke Knudsen L3 00:16:06 05:38
Mads Hansen L3 00:16:26 05:45
Ralph DŠänhardt L3 00:17:18 06:03 5%
Viktor Balle L3 00:17:23 06:05
Finn Kokholm L3 00:17:24 06:05
Elisabeth Leisted L3 00:17:26 06:06 2%
Ghita Petersen L3 00:17:27 06:06 4%
William Bruhn Nielsen L3 00:18:50 06:36
Sari ØstergŒrd Hansen L3 00:18:57 06:38
Bitten Pedersen L3 00:19:08 06:42 2%
Pia Møller Madsen L3 00:19:33 06:51 -5%
Louis Bahnert L3 00:19:46 05:45
Lis Nielsen L3 00:20:12 07:04
Berit Morelli L3 00:20:15 07:05
Caroline Ravnkilde L3 00:20:35 07:12
Jette Jacobsen L3 00:20:52 07:18
Jørn Aarenstrup Rasmussen L3 00:20:58 07:20 -8%
Trine Guldbæk Wæde L3 00:21:21 07:28 9,73%
Annette Damm L3 00:23:01 08:03
Bitten Bacher L3 00:23:21 08:10
Laura Kjærholt Jensen L3 00:24:10 08:28
Christoffer Langkilde L3 00:24:14 08:29
Thomas Kristiansen L3 00:24:45 08:40 -13%
Nisha Kristiansen L3 00:24:47 08:40
Mathilde Sahl Sahl L3 00:24:48 08:41
Lene Staalhøj L3 00:26:04 09:07
Matilde M. Lassen L3 00:26:38 09:19
Helle Hansen L3 00:26:39 09:20 -36%
Carsten Olsen L6 00:27:24 04:09
John Knudsen L6 00:27:36 04:11 23%
Henrik Dalby Damm L6 00:28:03 04:15
Bjarne Christensen L6 00:30:22 04:36
Frank Kristiansen L6 00:30:26 04:36 5%
Kurt Kloth Petersen L6 00:31:06 04:42 1%
RenŽ Leisted L6 00:31:34 04:47 -3%
Claus Poulsen L6 00:32:10 04:52 3%
Peter Hansen L6 00:32:59 04:59
Finn Hansen L6 00:33:21 05:03 -2%
Tobias F. Nielsen L6 00:33:24 05:03
Mette Baagøe L6 00:33:57 05:08
Chris Nielsen L6 00:34:47 05:16
Lily Henriksen L6 00:35:49 05:25 -5%
Lars Bordinggaard L6 00:35:50 05:25
Line Garbøl L6 00:35:57 05:26
Ulla Rasmussen L6 00:37:03 05:36
Nynne Krogh Cleiren L6 00:37:19 05:39 6%
Anette S. Elgaard L6 00:39:17 05:57 -3%
Yvonne Jacobsen L6 00:40:02 06:03
Tina Olsen L6 00:40:07 06:04
Niels Bierbum L6 00:40:28 06:07
Birthe Andersen L6 00:41:00 06:12 3%
Bent Petersen L6 00:41:11 06:14 -3%
Lotte Rye Wæde L6 00:41:49 06:20 -4%
Bente Petersen PW6 00:53:07 08:02 2%
Kirsten Berg Jørgensen PW6 00:53:07 08:02 0%
Alice Andersen PW6 00:55:41 08:25 -2%
Lene Elgaard PW6 00:55:49 08:27 3%
Martha Mosegaard Kristiansen PW6 00:59:08 08:57
Kirsten Nielsen PW6 01:00:12 09:06 -6%
2012

Klubmesterskab 11. september 2012

Klubmesterskabet blev igen i år et tilløbsstykke, idet ikke mindre end 80 klubmedlemmer deltog.

Nogle deltog i løbet og andre havde meldt sig som hjælpere.

Vejret var gråt men det holdt nogenlunde tørvejr. Heldigvis har Roskilde Skiklub lavet en tilbygning til en ny pistemaskine, og da maskinen ikke er købt endnu var der god plads til alle 80 i tilbygningen.

Vi startede med det sædvanlige gruppebillede hvorefter vi sendte power walkerne afsted på de 6 km.

Kl. 17.30 blev alle løbere sendt afsted, flot at se de mange løbere begive sig ud på ruten og dejligt at se så mange børn.

Da løbet var veloverstået gik Anne i gang med det store arbejde det er at finde Årets Klubmester, og efter at alle de sultne deltagere havde nydt burgere og pølser samt vin fra HEKA Dental (Brian) kom det spændende øjeblik hvor Årets Klubmester skulle kåres.

Nr. 3 blev David Hansen på 10 år der havde forbedret sin egen tid fra sidste år med hele 15 %

Nr. 2 blev Kristian Møller Madsen på 15 %. Kristian havde forbedret sin tid med hele 17 %

Samtidig skal det bemærkes at Kristian den 9. september løb sit først halvmarathon i tiden 2.01.29. Stor tillykke med begge præstationer Kristian.

ÅRETS KLUBMESTER blev Lotte Rye Wæde der havde forbedret sin egen tid med hele 39%

Efter kåringen var der lagkage til alle.

STOR TAK TIL HJÆLPERNE Annette Jespersen, Elvi Poulsen, Erik Skou, Ritva Sørensen, Stefan Andersen og ikke mindst Anne Bay uden jeres store hjælpe kunne vi ikke gennemføre klubmesterskabet.

Nogle af klubbens medlemmer har i årets løb gjort et stort arbejde og de fik hver overrakt en flaske vin

Steen Wæde for at have startet juniortræning der er blevet en stor succes – også her hjælper Kristian

Tina Steinbach og Bitten Pedersen for deres altid positive måde at være på, deres gode humør og at de hele sommeren har stillet op som frontløbere for klubbens nybegyndere.

Jesper Søndergaard Jensen for en ny flot hjemmeside til Fløng Kondi samt fordi han har påtaget sige det store arbejde med at skaffe sponsorer både til Hedelandsløbene, Bjergløbet og Fløng Kondi

Benny Bay fik en flaske vin for at være årets fighter. Trods store løbeproblemer møder Benny alligevel op og deltager i bl.a. Glostrup Parkstafet med et stort smil.

Direkte link til billeder : https://picasaweb.google.com/102295405318587004210/Klubmesterskab110912?authuser=0&authkey=Gv1sRgCJj237W424nz9QE&feat=directlink

Hvis der ikke er angivet en forbedring skyldes det, at du ikke deltog i klubmesterskabet sidste år.

Dette vil – hvis det kan laves indenfor rimelighedens grænser – blive ændret næste år, så du kan springe et år over og alligevel deltage i klubmesterskabet.

Fornavn Efternavn Distance Tid min/km Forbedring
Alice Andersen PW6 00:54:44 08:17 10%
Allan Nielsen L6 00:33:40 05:06 2%
Anders D. Petersen L3 00:12:40 04:26 -24%
Anette S. Elgaard L6 00:38:17 05:48
Benny Bay L3 00:32:31 11:23
Bent Petersen L6 00:40:09 06:04 2%
Bente Petersen PW6 00:54:24 08:14
Bente Rasmussen L3 00:20:09 07:03
Birthe Andersen L6 00:42:14 06:23
Bitten Pedersen L3 00:19:34 06:51
Charlotte Fabrin L6 00:36:01 05:27
Claus Poulsen L3 00:14:18 05:00
David Hansen L3 00:14:37 05:07 15%
Dorte Stegger L6 00:34:14 05:11 0%
Dot Burgaard L6 00:39:30 05:59
Egon Kristiansen L6 00:32:21 04:54 4%
Elisabeth Leisted L3 00:17:47 06:13
Finn Hansen L3 00:14:12 04:58
Finn Kokholm L6 00:43:18 06:33
Frank Kristiansen L6 00:31:59 04:50
Gert Dahl Andersen L3 00:17:50 06:15 -14%
Ghita Petersen L3 00:18:13 06:23 5%
Hanne Hansen L3 00:16:51 05:54 0%
Heidi Bonde L3 00:17:14 06:02
Helene Ottesen L3 00:20:26 07:09
Helle Hansen L3 00:20:26 07:09
Jens Iversen PW6 01:05:40 09:56
Jesper Søndergaard Jensen L6 00:32:49 04:58 6%
Jette Jørgensen PW6 00:54:24 08:14
John Knudsen L6 00:35:39 05:24
Jonathan Hansen L3 00:14:51 05:12 2%
Jørn Aarenstrup Rasmussen L3 00:19:30 06:50 5%
Kim Christiansen L6 00:38:48 05:52
Kirsten Berg Jørgensen PW6 00:53:02 08:01 4%
Kirsten Nielsen PW6 00:56:40 08:34 14%
Kirsten Terp Petersen L3 00:21:22 07:29 -12%
Kristian Møller Madsen L6 00:35:50 05:25 17%
Kurt Kloth Petersen L6 00:31:31 04:46 3%
KŠäthe Jusjong L6 00:38:59 05:54
Lene Elgaard PW6 00:57:27 08:41
Lene Staalhøj L3 00:28:00 09:48
Lily Henriksen L6 00:34:15 05:11
Lone Ellebo Nielsen L6 00:44:38 06:45
Lotte B. Johansen L3 00:15:15 05:20
Lotte Rye Wæde L3 00:17:22 06:05 39%
Louise Rasmussen L3 00:20:08 07:03
Mads Edvardsen L3 00:15:08 05:18
Merethe Breilev L6 00:43:17 06:33 -7%
Mette Frost Nielsen L3 00:21:56 07:41
Michael Ørtoft Nielsen L6 00:32:16 04:53
Norbert Dollerup PW3 00:35:38 12:28
Nynne Krogh Cleiren L6 00:39:48 06:01
Pia Møller Madsen L3 00:18:40 06:32
Preben Poulsen L6 00:34:39 05:15 -4%
Ralph DŠnhardt L3 00:18:07 06:20 -5%
Rasmus Dahl Terp Petersen L3 00:17:34 06:09 -2%
RenŽ Leisted L6 00:30:36 04:38 8%
Steen Guldbæk Wæde L3 00:23:40 08:17 -47%
Susanne Espensen L3 00:18:44 06:33
Søren Davidsen L6 00:29:52 04:31 0%
Thomas Kristiansen L3 00:21:56 07:41
Tina Steinbach L3 00:28:01 09:48 -17%
Torben Henriksen L6 00:38:30 05:49 -15%
Trine Guldbæk Wæde L3 00:23:39 08:17 1%
Vibeke Knudsen L6 00:36:28 05:31
2011

72 personer deltog i det årlige klubmesterskab i Hedeland den 6/9 2011.

51 personer deltog i klubmesterskabet og resten var hjælpere eller kom og spiste efter Kvindeløbet i Roskilde.

Vi fik i år tømt maskinhallen så vi alle kunne sidde i rummet.

Niels, Mogens og Erik grillede burgere og pølser som alle nød efter løbet.

Der var rigelig med vin sponsoreret af Heka Dental ved Brian og det siger vi rigtig mange tak for.

Som afslutning var der kage til den medbragte kaffe/the.

Vi håber alle havde en hyggelig dag.

Suveræn klubmester blev i år Claus Carlsen der forbedrede sin km.tid fra sidste år med hele 20% – Claus km.tid var 3:37.

Nr. 2 blev Vibeke Strube der forbedrede sidste års tid med 19% – Vibekes km.tid var 5:11

Nr. 3 blev Ralph Dänhardt der forbedrede sidste års tid med 18% – Ralphs km.tid var 6:03

Klubben siger stor tak til alle hjælpere for indsatsen på dagen – uden jeres hjælp var det ikke muligt at gennemføre klubmesterskabet.

Fornavn Efternavn Distance Tid Gns Forbedring  
Anders Petersen L2,8 00:10:13 03:35
Claus Carlsen L2,8 00:10:20 03:37 20% KLUBMESTER 2011
Jonathan Hansen L2,8 00:15:10 05:19
Gert Dahl Rasmussen L2,8 00:15:37 05:28
Steen Wæde L2,8 00:16:03 05:37
Hanne Hansen L2,8 00:16:49 05:53
David Hansen L2,8 00:17:13 06:02
Anders Møller Madsen L2,8 00:17:15 06:02
Rasmus Dahl Terp Petersen L2,8 00:17:16 06:03 1%
Ralph DŠänhardt L2,8 00:17:18 06:03 18% Nr. 3
Ruth Breilev L2,8 00:17:20 06:04 12%
Merethe Breilev L2,8 00:17:32 06:08
Line Mathisen L2,8 00:17:40 06:11
Helle K. Hansen L2,8 00:18:10 06:22
Kirsten Dahl Terp Petersen L2,8 00:19:08 06:42 6%
Ghita Petersen L2,8 00:19:12 06:43 7%
Jørn Rasmussen L2,8 00:20:27 07:09 2%
S¿ren Sørensen L2,8 00:21:02 07:22
Elin Skydsgaard L2,8 00:21:17 07:27
Tina Steinbach L2,8 00:22:07 08:23
Trine Wæde L2,8 00:23:59 08:24
Lotte Wæde L2,8 00:28:31 09:59
Søren Davidsen L6,6 00:29:52 04:31 7%
Jan Hansen L6,6 00:30:02 10:31
Kurt Kloth Petersen L6,6 00:32:24 04:54
Rene Leisted L6,6 00:33:06 05:00
Preben Poulsen L6,6 00:33:26 05:03 2%
Egon Kristiansen L6,6 00:33:33 05:05 -5%
Torben Henriksen L6,6 00:33:36 05:05 4%
Allan Nielsen L6,6 00:34:12 05:10 -7%
Vibeke Strube L6,6 00:34:17 05:11 19% NR. 2
Dorte Stegger L6,6 00:34:19 05:11 10%
Jesper Søndergaard Jensen L6,6 00:34:49 05:16 9%
Lotte B. Johansen L6,6 00:37:08 05:37 3%
Bibi Dybdahl L6,6 00:37:58 05:45
Stefan Andersen L6,6 00:38:22 05:48
Conny Petersen L6,6 00:38:35 05:50 9%
Anne-Marie Hansen L6,6 00:38:39 05:51 -1%
Brian Petersen L6,6 00:38:41 05:51 6%
Bent Petersen L6,6 00:41:01 06:12
Kristian Madsen L6,6 00:43:21 06:33
Benny Bay L6,6 00:44:04 06:40 4%
Elisabeth Leisted L6,6 00:45:09 06:50
Lars Larsen L6,6 00:46:22 07:01
Simon DŠänhardt PW2,8 00:26:30 09:17
Kitty Kristiansen PW2,8 00:26:34 09:18
Kirsten Jørgensen PW6,6 00:55:08 08:20
Alice Andersen PW6,6 01:00:36 09:10
Mette Leiling PW6,6 01:01:06 09:15
Lillian Kristensen PW6,6 01:03:47 09:39
Kirsten Nielsen PW6,6 01:05:42 09:56
2010

Klubmesterskabet 2010 blev en stor succes med 75 deltagere – både løbere og hjælpere.

64 gennemførte løbet og Allan Nielsen blev suveræn vinder med en forbedring af sin tid fra sidste år med hele 11%.

Niels Bierbum blev en flot nummer 2 og havde forbedret sin tid med 9%

Thomas Bahnert blev nr. 3 med en forbedring på 8%

Det var en meget blæsende aften så vi kunne ikke have porten til maskinrummet åben som vi plejer og måtte grille på den anden side af skihytten.

Som sædvanlig fik vi klubmesterskabsburgere, pølser og lagkage og vi var så heldige at Brians arbejde Dental A/S igen havde sponsoreret rødvin til maden.

Tak til alle hjælperne – uden jer kunne arrangementet ikke gennemføres.

Klubmedlemmer der har forbedret deres tider i år:

Ulrik, Thomas, Allan – klubmester, Niels, Tine og Line

Fornavn Efternavn Tid Min/km Distance
Oliver Mathisen 00:12:36 04:25 L2,857
Ditte Burgaard 00:12:53 04:31 L2,857
Claus Carlsen 00:12:53 04:31 L2,857
Lily Henriksen 00:15:49 05:32 L2,857
Carina Lundstrøm Nielsen 00:16:02 05:37 L2,857
Michael Frost 00:16:30 05:47 L2,857
Kevin Van Den Bergh 00:16:47 05:52 L2,857
Lars Tonnesen 00:16:54 05:55 L2,857
Kenni Pallesen 00:16:57 05:56 L2,857
Rasmus Dahl Terp Petersen 00:17:23 06:05 L2,857
Kim Lundsten 00:17:36 06:10 L2,857
Heidi Karmark 00:17:40 06:11 L2,857
KŠthe Jusjong 00:17:51 06:15 L2,857
Niels Mathiasen 00:17:52 06:15 L2,857
Yvonne Van Den Bergh 00:18:07 06:20 L2,857
Conny Petersen 00:18:15 06:23 L2,857
Vibeke Strube 00:18:16 06:24 L2,857
Ruth Breilev 00:19:41 06:53 L2,857
Kirsten Terp Petersen 00:20:26 07:09 L2,857
Pia Møller Madsen 00:20:31 07:11 L2,857
Ghita Petersen 00:20:39 07:14 L2,857
Jørn Rasmussen 00:20:46 07:16 L2,857
Ralph DäŠnhardt 00:21:09 07:24 L2,857
Anni Haarup 00:21:10 07:25 L2,857
Tina Steinbach 00:21:11 07:25 L2,857
Bitten Pedersen 00:21:22 07:29 L2,857
Susanne Espersen 00:21:29 07:31 L2,857
Louis Bahnert 00:21:41 07:35 L2,857
Alberte Mathisen 00:21:48 07:38 L2,857
Simon Mathiesen 00:22:40 07:56 L2,857
Ulrik Poulsen 00:27:20 04:08 L6,61
Jan Hansen 00:30:53 04:40 L6,61
Carsten Olsson 00:31:07 04:42 L6,61
Allan Nielsen 00:31:53 04:49 L6,61
Egon Kristiansen 00:32:00 04:50 L6,61
Søren Davidsen 00:32:12 04:52 L6,61
Thomas Bahnert 00:32:44 04:57 L6,61
Kurt Kloth Petersen 00:33:02 05:00 L6,61
Preben Poulsen 00:33:59 05:08 L6,61
Birgitte Schelbeck 00:34:38 05:14 L6,61
Torben Henriksen 00:34:56 05:17 L6,61
Niels Bierbaum 00:35:05 05:18 L6,61
Tine Burgaard 00:35:09 05:19 L6,61
Mette Bierbum 00:36:40 05:33 L6,61
Lotte B. Johansen 00:38:16 05:47 L6,61
Anne-Marie Hansen 00:38:16 05:47 L6,61
Dorte Stegger 00:38:17 05:48 L6,61
Jesper Søndergaard Jensen 00:38:17 05:48 L6,61
Rene Pedersen 00:38:23 05:48 L6,61
Anders Møller Madsen 00:38:23 05:48 L6,61
Gert Dahl Rasmussen 00:38:38 05:51 L6,61
Jane Andersen 00:38:39 05:51 L6,61
Christian Blume Petersen 00:40:46 06:10 L6,61
Finn Kokholm 00:40:52 06:11 L6,61
Brian Petersen 00:41:02 06:12 L6,61
Kim Jusjong 00:42:41 06:27 L6,61
Line Mathisen 00:43:02 06:31 L6,61
Benny Bay 00:45:57 06:57 L6,61
Kristian Madsen 00:47:13 07:09 L6,61
Bitten Bacher 00:47:18 07:09 L6,61
Kitty Kristiansen 00:26:26 09:15 PW2,857
Kirsten Nielsen 01:01:15 09:16 PW6,61
Lillian Kristensen 01:01:38 09:19 PW6,61
Norbert Dollerup 01:12:11 10:55 PW6,61
2009

Tirsdag 8. september afholdt klubben sit årlige klubmesterskab.

Løbet blev afholdt på en flot varm sensommerdag.

Der var tilmeldt 48 løbere og power walkere – 45 gennemførte.

Efter løbet bød klubben på klubmesterskabsburgere og lagkage.

Igen stillede hjælpsomme klubmedlemmer og ægtefæller op og påtog sig opgaven med at grille burgere og pølser, skære salat og tomater samt tage tid.

Vi siger tusind tak til:

Anne, Ruth B. og Ruth T. for tidtagning og registrering af hvem der vandt

Mogens og Michael F. der flittigt vendte bøffer og pølser hvilket var en meget varm opgave.

Ritva (der for tredie år i træk påtog sig opgaven i køkkenet med salat m.v.) og Bente der sørgede for salat, borddækning, opvarmning af brød m.v.

ÅRETS KLUBMESTER

TILLYKKE TIL Brian Petersen der forbedrede sin tid fra sidste år med hele 12%

Rigtig flot løbet af Brian.

Nr. 2 blev Heidi Karmark der forbedrede sidste års tid med 9%

Nr. 3 blev Preben Poulsen der forbedrede sidste års tid med 6%

Fornavn Efternavn Tid Min/km Distance
Lotte B. Johansen 00:15:42 05:30 L3
Charlotte Fabrin 00:15:45 05:31 L3
Birger Ejsing 00:16:25 05:45 L3
Elvi Poulsen 00:18:54 06:37 L3
Bitten Bacher 00:20:00 07:00 L3
Dorthe Prip 00:22:25 07:51 L3
Jørgen TeglgŒård 00:24:35 08:36 L3
Shilla Andersen 00:27:08 09:30 L3
Morten Jørgensen 00:27:05 04:06 L6
Ulrik Poulsen 00:28:56 04:23 L6
Oliver Mathisen 00:31:41 04:48 L6
Michael Ørtoft Nielsen 00:32:22 04:54 L6
Preben Poulsen 00:32:52 04:58 L6
Torben Henriksen 00:33:44 05:06 L6
Erik Skou 00:34:08 05:10 L6
Thomas Bahnert 00:35:33 05:23 L6
Allan Nielsen 00:35:54 05:26 L6
Tine Burgaard 00:36:03 05:27 L6
Rene Pedersen 00:37:01 05:36 L6
Hans Pedersen 00:37:23 05:39 L6
Stefan Andersen 00:37:28 05:40 L6
Anni Bech 00:38:11 05:47 L6
Christian Blume Petersen 00:38:14 05:47 L6
Niels Bierbaum 00:38:35 05:50 L6
Finn Kokholm 00:38:56 05:53 L6
Brian Petersen 00:39:15 05:56 L6
Mette Højen 00:39:17 05:57 L6
Benny Bay 00:39:50 06:02 L6
Hans Jørgen Jensen 00:40:09 06:04 L6
Sabine Eilersetsen 00:40:52 06:11 L6
KäŠthe Jusjong 00:41:27 06:16 L6
Heidi Karmark 00:41:36 06:18 L6
Kim Jusjong 00:41:56 06:21 L6
Conny Petersen 00:42:00 06:21 L6
Line Mathisen 00:44:09 06:41 L6
Henning Tingleff 00:45:36 06:54 L6
Jørn Rasmussen 00:50:37 07:39 L6
Niels Mathiasen 00:52:03 07:52 L6
Mette Leiling 00:19:46 06:55 PW3
Alice Andersen 00:56:47 08:35 PW6
Lene ElgΌrd 00:56:47 08:35 PW6
Brith Larsen 00:58:41 08:53 PW6
Kirsten Nielsen 00:58:49 08:54 PW6
Lillian Kristensen 00:59:07 08:57 PW6
Norbert Dollerup 01:08:08 10:18 PW6
2008

Tirsdag 9/9 fandt årets klubmesterskab sted ved Skihytten i Hedeland.

Det var en dejlig aften med ca. 55 fremmødte løbere, PW og hjælpere

Efter at alle havde løbet eller PW 3 eller 6 km gik Anne i gang med at udregne hvem der var blevet klubmester.

Anja og Line havde på fortræffelig vis sørget for tidtagning under løbet.

Samtidig var Peter i gang med at grille klubmesterskabsburgere og pølser mens Ritva sørgede for at alt var stillet frem så de sultne motionister kunne kaste sig over maden.

Vinen til maden var sponsoreret af Brian – hvilket vi siger mange tak for

Mange tak til vores hjælpere – uden jer var aftenen ikke blevet en succes.

Efter at alle burgerne og pølser var spist blev der serveret lagkage til den medbragte kaffe.

En rigtig hyggelig aften som selvfølgelig gentages næste år på samme tid.

OG HVEM BLEV SÅ KLUBMESTER??

Tillykke til vores unge løber Oliver Mathisen

der har forbedret sin km.tid rigtig meget

Sidste år var km.tiden 7.20 og i år var km.tiden 5.00

Fornavn Efternavn Alder Distance Tid min/km
Charlotte Fabrin 42 L3 00:15:01 05:15
Lily Henriksen 52 L3 00:15:50 05:33
Thomas DŠnhardt 14 L3 00:17:19 06:04
Jytte Lundsby Jensen 52 L3 00:17:28 06:07
Merethe Breilev 51 L3 00:17:31 06:08
Vibeke Knudsen 41 L3 00:18:38 06:31
Pernille Kristensen 34 L3 00:18:40 06:32
Conny Petersen 45 L3 00:18:59 06:39
Brian Petersen 50 L3 00:19:15 06:44
Heidi Karmark 42 L3 00:19:40 06:53
Elvi Poulsen 59 L3 00:19:41 06:53
Celine Sarup 11 L3 00:20:56 07:20
Jørn Rasmussen 59 L3 00:21:27 07:30
Winnie Damgaard 39 L3 00:21:44 07:36
Anne Knudsen 37 L3 00:21:45 07:37
Ruth Tingleff 58 L3 00:21:46 07:37
Dorthe Prip 58 L3 00:22:05 07:44
Helle Nielsen 35 L3 00:22:54 08:01
Anne-Grethe Stryhn 49 L3 00:24:16 08:30
Grete Pedersen 53 L3 00:24:48 08:41
Helle Jansen 47 L3 00:45:02 15:46
Michael Ørtoft Nielsen 46 L6 00:29:55 04:32
Henrik Hylleberg 48 L6 00:30:51 04:40
Egon Kristiansen 54 L6 00:31:50 04:49
Erik Skou 63 L6 00:31:59 04:50
Michael Frost 41 L6 00:32:10 04:52
Mogens Sørensen 62 L6 00:33:05 05:00
Oliver Mathisen 13 L6 00:33:06 05:00
Carsten Olsen 36 L6 00:33:10 05:01
Malene J¿rgensen 29 L6 00:33:27 05:04
Vibeke Strube 51 L6 00:33:43 05:06
Henrik Dyrvig 43 L6 00:35:02 05:18
Preben Poulsen 62 L6 00:35:07 05:19
Hans Pedersen 64 L6 00:35:49 05:25
Anni Bech 57 L6 00:36:50 05:34
Bent Petersen 71 L6 00:38:08 05:46
Benny Bay 67 L6 00:38:30 05:49
Bente Petersen 63 L6 00:38:57 05:54
Niels Mathiasen 44 L6 00:39:07 05:55
Birger Ejsing 51 L6 00:39:45 06:01
Ruth Breilev 73 L6 00:40:58 06:12
Finn Kokholm 61 L6 00:40:59 06:12
Ole Jensen 45 L6 00:42:13 06:23
Betina Moe 41 L6 00:44:41 06:46
Gitte Sarup 46 L6 00:44:43 06:46
Henning Tingleff 56 L6 00:46:30 07:02
Jette Jørgensen 58 PW6 00:51:37 07:49
Kirsten Nielsen 64 PW6 00:55:58 08:28
Brith Larsen 56 PW6 00:57:39 08:43
http://www.flongkondi.dk/wp-content/uploads/2019/02/klubmester.jpg

LYST TIL AT BLIVE MEDLEM AF FLØNG KONDI?

MØD OS PÅ FACEBOOK

Som medlem af Fløng Kondi får du opdateringer og endnu mere socialt liv på klubbens lukkede Facebook gruppe (kun for medlemmer) eller på klubbens Facebook side (offentlig).

TILMELD DIG

Gå ikke glip af vores nyhedsbrev, der udkommer med jævne mellemrum