Træning‎ > ‎Arkiv‎ > ‎2017‎ > ‎

Træningsprogram uge 40 (2016) til uge 20 (2017)

DagDatoUge 40 -ansvarlig træner: Lennart
Restitutions uge
HoldTræner
Tirs4. oktIntervalleg fællesHold 1-2Lennart
Tors6. oktAlm. løbHold 3Egon
Lør8. oktHold 1-3     13 km
Hold 4         10 km
Hold 5           8 km
Hold 4 Hold 5Finn      Henny
Søn9. okt.Eremitageløbet i Dyrehaven  
  
DagDatoUge 41 - ansvarlig træner: Frank
Alm. uge 1
HoldTræner
Tirs11.oktTestløb 3-5 km. 1 ud af 3 testløbHold 1-2Frank
Tors13. oktVarieret træningspas med fokus på StyrkeHold 3Egon/  Mette
Lør15. oktHold 1-3      15 km
Hold 4          13 km
Hold 5           9 km
Hold 4 Hold 5Finn         Jette
Lør15. oktwww.parforcetrail.dk i St.dyrehaven Hillerød, 10 og 23 km trailløb. tilm. inden 1/8  
  
DagDatoUge 42 - ansvarlig træner: Fabrin
Alm. uge 2(efterårsferie)
HoldTræner
Tirs18. oktIntervalHold 1-2Fabrin
Tors20. oktRolig turHold 3Egon/  Frontløber
Lør22. oktHold 1-3     15 km
Hold 4         13 km
Hold 5         10 km
Hold 4 Hold 5Finn       Tina
Søn23. oktGribskovløb  www.gribskovløb.dk 7,5 el 12,4 km  
  
DagDatoUge 43 - ansvarlig træner: Peter
Alm. uge 2
HoldTræner
Tirs25. oktIntervalHold 1-2Peter
Tors27. oktHUSK ved KLUBHUSET
Varieret træningspas med fokus på Bakketræning
Hold 3Egon
Lør29. oktTrailløb i Hedeland - præcentation af ruten 3-6-9 km. Mødested P-pladsen ved Amfiteateret. Alternativt til trail: Hedelandsløbets 9 el. 12 km ruteHold 4 Hold 5Finn    Henny
  
DagDatoUge 44 - ansvarlig træner: Mette
Restitutions uge
HoldTræner
Tirs1. nov"Nøgenløb" i Hedeland kl. 18 m suppe - FuldmåneHold 1-2Mette
Tors3. novRolig turHold 3Egon/ Anja
Lør5. novHold 1-3     14 km
Hold 4         11 km
Hold 5           8 km
Hold 4 Hold 5Finn         Helle
søn 6. novHedelandsløb / Tenerife  
  
DagDatoUge 45 - ansvarlig træner: Lennart
Alm. uge 1
HoldTræner
Tirs8. novIntervalHold 1-2Lennart
Tors10. novVarieret træningspas med fokus på StyrkeHold 3Egon
Lør12. novDGI Crossløb 12/11 HedelandHold 4 Hold 5Finn       Tina
  
DagDatoUge 46 - ansvarlig træner: Anja
Intensiv uge
HoldTræner
Tirs15. novIntensivt intervalHold 1-2Anja
Tors17. novTempoløbHold 3Egon/Fabrin
Lør19. novHold 1-3         18 km
Hold 4             14 km
Hold 5              11 km
Hold 4 Hold 5Finn    Henny
  
DagDatoUge 47 - ansvarlig træner:  Fabrin                             Alm. uge 2HoldTræner
Tirs22. novInterval - Herefter KlubaftenHold 1-2Fabrin
Tors24. novVarieret træning med fokus på BakketræningHold 3Egon/  Frontløber
Lør26. novHold 1-3       16 km
Hold 4           12 km
Hold 5           10 km
Hold 4 Hold 5Finn         Jette
  
DagDatoUge 48 - ansvarlig træner: Peter
Restitutionsuge
HoldTræner
Tirs29.novIntervallegHold 1-2Peter
Tors1. decRolig turHold 3Egon
Lør3. decHold 1 - 3      13 km
Hold 4           11 km
Hold 5             8 km
Hold 4 Hold 5Finn         Helle
Lør3. decDGI Crossløb 3/12 - Hvalsø,Avnstrup skov  
Søn 4. decHedelandsløb - Lodtrækningspremier  
  
DagDatoUge 49 - ansvarlig træner: Mette
Alm. uge 1
HoldTræner
Tirs6. decIntervalHold 1-2Mette
Tors8. decVarieret træningspas med fokus på styrkeHold 3Egon/ Fabrin
Lør10. decHold 1-3       18 km
Hold 4           13 km
Hold 5           12 km
Hold 4 Hold 5Finn         Henny
  
DagDatoUge 50 - ansvarlig træner: Frank
Intensiv uge
HoldTræner
Tirs13. decIntensivt intervalHold 1-2Frank
Tors15. decVarieret tempoløbHold 3Egon
Lør17. decJuleløb m besøg hos klubbens medlemmerHold 4 Hold 5Finn        Jette
  
  
  
DagDatoUge 51 - ansvarlig træner: Anja
Alm. uge 2
HoldTræner
Tirs20. decIntervalHold 1-2Anja
Tors22. decJuleudsmyknings hyggeløb Hold 3Egon/ Peter
Lør24. decHold 1-3     14 km
Hold 4         12 km
Hold 5           9 km
Hold 4 Hold 5Finn         Henny
  
DagDatoUge 52 - ansvarlig træner: Fabrin
Restitution
HoldTræner
Tirs27. decIntervalHold 1-2Fabrin
Tors29. decNytårsløb champagne + kransekage bagefterHold 3Egon/  Frontløber
Lør31. decHold 1-3     13 km
Hold 4         11 km
Hold 5           9 km
Hold 4 Hold 5Finn         Tina
Søn1. janHedelandsløb kl. 14.00  
  
DagDatoUge 1 - ansvarlig træner: Peter
Alm. uge 1
HoldTræner
Tirs3. janIntervalHold 1-2Peter
Tors5. janVarieret træningspas med fokus på styrkeHold 3Egon
Lør7. janHold 1-3     14 km
Hold 4         12 km
Hold 5           9 km
Hold 4 Hold 5Finn       Helle
Lør7. janDGI Crosløb, Nykøbing sj. Anneberg Skov  
  
DagDatoUge 2 - ansvarlig træner: Mette
Intensiv uge
HoldTræner
Tirs10. janIntensiv intervalHold 1-2Mette
Tors12. janVarieret tempopasHold 3Egon/ Anja
Lør14. janHold 1-3     15 km
Hold 4         13 km
Hold 5           10 km
Hold 4 Hold 5Allan  Henny
Søndag15. janHedelandsløb  
  
DagDatoUge 3 - ansvarlig træner: Lennart
Alm. uge 2
HoldTræner
Tirs17. janTestløb 3-5 km. 2 ud af 3 testløbHold 1-2Lennart
Tors19. janVarieret træning med fokus på BakketræningHold 3Egon/     Mette
Lør21. janHold 1-3     14 km
Hold 4         12 km
Hold 5           9 km
Hold 4 Hold 5Finn        Jette
  
DagDatoUge 4 - ansvarlig træner: Anja
Restitutions uge
HoldTræner
Tirs24. janIntervallegeHold 1-2Anja
Tors26. janVarieret tempopasHold 3Egon/ Peter
Lør28. janHold 1-3     12 km
Hold 4         10 km
Hold 5           8 km
Hold 4 Hold 5Finn         Tina
  
OBS: OPSTART AF TRÆNING RETTET MOD HM BERLIN OG COPENHAGEN MARATHON
DagDatoUge 5 - ansvarlig træner: Fabrin
Alm uge 1
HoldTræner
Tirs31. janIntervalHold 1-2Fabrin
Tors2. febTempoløbHold 3Egon/  Frontløber
Lør4. febHold 1-3      15/18 km (HM Berlin/Copenhagen)
Hold 4                  15 km
Hold 5                   9  km (HM Berlin 12 km)
Hold 4 Hold 5Allan      Helle
Lør4. febDGI Crosløb, Jyderup, Kattrup gods  
Søn5. febHedelandsløb  
  
DagDatoUge 6 - ansvarlig træner: Peter
Intensiv uge
HoldTræner
Tirs7. febIntensiv intervalHold 1-2Peter
Tors9. febProgresiv løbHold 3Egon/ Fabrin
Lør11. febHold 1-3      16/18 km (HM Berlin/Copenhagen)
Hold 4                  16 km
Hold 5                  10 km (HM 13)
Hold 4 Hold 5Finn    Henny
  
  
DagDatoUge 7  - ansvarlig træner: Mette
Alm. uge 2
HoldTræner
Tirs14. febIntervalHold 1-2Mette
Tors16. febTempotur i konkurrencetempo Hold 3Egon/ Anja
Lør18. febHold 1-3      16/20 km (HM Berlin/Copenhagen)
Hold 4                  16 km
Hold 5                  10  km (HM-Berlin 14 km)
Hold 4 Hold 5Allan      Jette
  
DagDatoUge 8  - ansvarlig træner: Frank
Vinterferie  Restitutions uge
HoldTræner
Tirs21. febIntervallegeHold 1-2Frank
Tors23. febRolig turHold 3Egon
Lør25. febHold 1-3      13 km
Hold 4           11 km
Hold 5              9 km (HM Berlin 12 km)
Hold 4 Hold 5Finn       Tina
  
DagDatoUge 9  - ansvarlig træner: Anja
Alm. uge 1
HoldTræner
Tirs28. febIntervalHold 1-2Anja
Tors2. marprogressiv løbHold 3Egon/ Mette
Lør4. marHold 1-3    18/24 km (HM Berlin/Copenhagen)
Hold 4               18 km
Hold 5               11 km (HM Berlin 16 km)
Hold 4 Hold 5Finn       Helle
Søn 5. marHedelandsløb  
  
DagDatoUge 10  - ansvarlig træner: Fabrin
Intensiv uge
HoldTræner
Tirs7. marTestløb 3-5 km. 3 ud af 3 testløbHold 1-2Fabrin
Tors9. marTempoturHold 3Egon/  Peter
Lør11. marHold 1-3      18/24 km (HM Berlin/Copenhagen)
Hold 4                 18 km
Hold 5                 12 km (HM Berlin 17 km)
Hold 4 Hold 5Allan     Jette
  
DagDatoUge 11  - ansvarlig træner: Peter
Alm. uge 2
HoldTræner
Tirs14. marIntervalHold 1-2Peter
Tors16. marTempotur i konkurrencetempo Hold 3Egon/ Frontløber
Lør18. marHold 1-3      16/22 km (HM Berlin/Copenhagen)
Hold 4                 16 km
Hold 5                 10 km (HM Berlin 15 km)
Hold 4 Hold 5Finn       Tina
  
DagDatoUge 12 - ansvarlig træner: Mette
Restitutions uge
HoldTræner
Tirs21. marInterval legHold 1-2Mette
Tors23. marRoligt løbHold 3Egon/ Anja
Lør25. marHold 1-3     13 km
Hold 4         11 km
Hold 5           9 km
Hold 4 Hold 5Allan      Helle
  
DagDatoUge 13  - ansvarlig træner: Lennart
Alm. uge 1
HoldTræner
Tirs28. marIntervalHold 1-2Lennart
Tors30. marHUSK LØB STARTER FRA HEDELAND-Roligt løbHold 3Egon/ Fabrin
Lør1. aprHold 1-3     15 km
Hold 4         12 km
Hold 5           9 km
Hold 4 Hold 5Finn        Jette
Søn2. aprBerlin halv marathon  
  
DagDatoUge 14 - ansvarlig træner: Anja
Restitutionsuge
HoldTræner
Tirs4. aprIntervallegeHold 1-2Anja
Tors6. aprRolig turHold 3Egon
Lør8. aprHold 1-3     13 km
Hold 4         11 km
Hold 5           9 km
Hold 4 Hold 5Finn       Tina
  
DagDatoUge  15- ansvarlig træner: Fabrin
Alm. uge 2 - Påske
HoldTræner
Tirs11. aprIntervalHold 1-2Fabrin
Tors13. aprRolig tur i Hedeland Obs. Skærtorsdag kl.9.00Hold 3Egon/  Frontløber
Lør15. aprHold 1-3     16 km (23 km-Copenhagen)
Hold 4         13 km
Hold 5         10 km
Hold 4 Hold 5Allan      Helle
  
DagDatoUge 16 - ansvarlig træner:  Peter
Intensiv uge
HoldTræner
Tirs18. aprIntensiv intervalHold 1-2Peter
Tors20. aprTempoturHold 3Egon/ Mette
Lør22. aprHold 1-3     17 km (25 km-Copenhagen)
Hold 4         14 km
Hold 5         12 km
Hold 4 Hold 5Finn        Jette
  
DagDatoUge 17  - ansvarlig træner: Mette
Alm. uge 1
HoldTræner
Tirs25. aprIntervalHold 1-2Mette
Tors27. aprBakketræningHold 3Egon
Lør29. aprHold 1-3     15/26 km (Copenhagen)
Hold 4         13 km
Hold 5           10 km
Hold 4 Hold 5Allan      Tina
  
DagDatoUge 18 - ansvarlig træner: Lennart
Restitutionsuge
HoldTræner
Tirs2. majIntervallegeHold 1-2Lennart
Tors4. majRolig turHold 3Egon/ Anja
Lør6. majHold 1-3     13 km (21 km-Copenhagen)
Hold 4         11 km
Hold 5           9 km
Hold 4 Hold 5Finn       Helle
Søn7. majHedelandsløb  
  
DagDatoUge  19 - ansvarlig træner: Anja
Alm. uge 2 
HoldTræner
Tirs9. majIntervalHold 1-2Anja
Tors11. majProgresiv Hold 3Egon/ Peter
Lør13. majHold 1-3     16 km (12 km-Copenhagen)
Hold 4         13 km
Hold 5         10 km
Hold 4 Hold 5Finn        Jette
  
DagDatoUge 20 - ansvarlig træner:  Lennart
Intensiv uge
HoldTræner
Tirs16. majIntensiv intervalHold 1-2Lennart
Tors18. majTempoturHold 3Egon/  Frontløber
Lør20. majHold 1-3     17 km (% løb-Copenhagen)
Hold 4         14 km
Hold 5         12 km
Hold 4 Hold 5Allan        Tina
Søn21. majCopenhagen Marathon  
Programmet er lavet af Helle, Peter og Anja 
Comments